04.04.2016 20:26

Jak se mi dařilo v Akademii návyků Pavla Říhy?

Se zaváděním nových návyků a jejich dodržováním mám své zkušenosti. Asi rok jsem denně cvičila Jógu v denním životě a projela jsem 11 kol Kouzla Rhondy Byrne.
Pokoušela jsem se i o jiné věci, které se týkaly péče o těla nebo pracovního režimu. Uspěla jsem jedině tehdy, když mi provádění návyku bylo příjemné hned a když příjemný pocit přetrval. Dobře si pamatuju pocit radosti a síly, když si naplánuju něco, co upřímně chci, co mi nepředepisuje okolí, a dokážu to beze zbytku realizovat. Je odměnou sám o sobě.

Mým návykem, který jsem po celý měsíc v rámci 30denní výzvy úspěšně prováděla, je blogování. Patří do něho, že každý den půl hodiny píšu nebo edituju článek nebo natáčím, upravuju či edituju video. Začala jsem už před výzvou zahřívacími pokusy, ke kterým jsem se nemusela nutit. Stává se mi pravidelně, že už jen pár dní praktikování něčeho nového vnese do mého života novou, svěží energii, chuť se měnit se nakumuluje a k jedné změně se přibalí i další. Zjistila jsem po pár dnech, že vlastně pravidelně cvičím, aniž bych si to vědomě předsevzala, že mám lepší pracovní návyky, víc doma udržuju pořádek. Nenechala jsem se tím ale zmást. Dobře vím, že je to pomíjivý efekt přepáleného začátku a že víc záleží na tom, jak rozložím síly, abych změny dokázala ve svém životě udržet dlouhodobě (= několik let). Přidružené návyky pochopitelně po pár dnech ochably, i když neodpadly úplně. Byla to pro mě připomínka, že pohyb a vývoj je něco jako elixír mládí, který svědčí každému věku a který chci užívat pořád a co to půjde.

Jak se mi dařilo návyk plnit?

Součástí mého plánu bylo cílené drobení návyku na malé krůčky (1. týden 10 minut blogování, 2. týden 15 min, 3. týden 20 min a 4. týden 25 min), nepřetahovat, nepřepalovat, ubírat páru, rozložit svoji energii a pozornost jakoby po co nejdelším čase v průběhu měsíce. Ukázalo se, že je to přinejmenším stejně těžký úkol jako neselhat a plnit návyk 30 dní v kuse. Moje plnění mělo očekávanou dynamiku: První týden jsem nedokázala uřídit čas a místo plánovaných 10 minut se blogování věnovala 45–60 minut. Instrukce na druhý týden zněla: BRZDIT! Přetahování povoleno pouze v okamžiku publikace, kdy je zanoření do procesu příliš intenzívní. (...)

Pokračování

—————

Zpět


Kontakt

Mgr. Hana Borovská, Ph.D.

Vychodilova 14
Brno-Žabovřesky
616 00


tel. 739 86 13 97

IČ: 01863452